(дизајнирано лепо - део 1.)
Дизајн, дизај, дизајн. Често ћете чути ту реч али шта она заправо значи!? Покушавају да вам је наметну кроз медије, дизајниран сат, дизајнирана амбалажа, нико не покушава да објасни шта значи већ само да намећу реч да би оправдали већу цену и делимично су управу.
ДИЗАЈН ЈЕ КУРВА рекли нама на факултету. Бесумично се даје, скупо наплаћује, лако нас задовољава и усрећује.
Дизајн је лепо. Наравно да је и то тачно, јер што би било ко купио нешто што је ружно. Лепо је оно што је у сваком времену лепо, рекла професорка филозофије а Ниче пре ње. Лепо је индивидуално и о томе се не расправља, ипак не бих се сложио у потпуности ни са тим. Лепота је ствар културе, о лепоти се учи и она се прихвата, усваја се временом и интегрише као таква опште прихваћена и у нашим главама. Дизајн је значи ствар културе, образовања, свести о лепом. Осмислити нешто лепо значи удовољити великој већини и њиховом сазнању о лепоти.
Дизајн није само у лепоти. Грешка већине која мисли управо тако. Дизајн је много јача реч, у њу су интегрисане многе друге ,ми их зовемо, компоненте. Можеш бити одличан сликар, цртач, одличан вајар, да имаш одличан укус и да знаш шта је већини лепо а да ипак ниси добар дизајнер. Како? Па дизајн је више од лепог, више од доброг укуса.
У суштини, у бити, дизајна је задовољство корисника, сатисфакција коју има корисник дизајнираног производа.
Учинити човечанство бољим, срећнијим, ефикаснијим, то је коначни циљ.
Дизајнер би требало да буде човек који ће то да учини могућим а дизајнирани производ да тај циљ и оствари.
Нема коментара:
Постави коментар